Slovenská jazdecká federácia | SJF

TOP DRIVER AWARD 2018 – Miroslav Matúška 4. miesto!

TOP DRIVER AWARD 2018 – Miroslav Matúška 4. miesto!

Top Driver Award je celosvetový záprahový rebríček, ktorý zoraďuje najlepších záprahárov v kategórii jednozáprahov, dvojzáprahov a štvorzáprahov. Zarátava štyri najlepšie výsledky z celkovej súťaže v jednej sezóne z medzinárodných pretekov CAI3*, CAIO4* a CHM. Body sa prideľujú podľa celkového umiestnenia v závislosti od počtu súťažiacich v kategórii.

Na Slovensku je najsilnejšia záprahová základňa v Topoľčiankach. Miroslav Matúška je niekoľkonásobný majster SR a patrí medzi pravidelných účastníkov medzinárodných pretekov a majstrovstiev sveta predovšetkým v dvojzáprahoch. Sezóna 2018 bola pre neho mimoriadne úspešná. Zúčastnil sa troch pretekov na úrovni 3*. Sezónu zahájil v Kladruboch nad Labem, kde v konkurencii 24 dvojzáprahov obsadil celkové 4. miesto. V polovici júna absolvoval preteky v rakúskom Altenfeldene. Na štart sa postavilo 16 pretekárov z ôsmich krajín Európy. Víťazstvo v maratóne aj v parkúre mu zabezpečilo cenné prvé miesto v celkovej súťaži. Na rad prišla slovinská Lipica. Obsadil druhú priečku v drezúre a taktiež v parkúre. V celkovej súťaži sa umiestnil na 2. mieste v konkurencii 16 dvojzáprahov.

Športové výkony mu do celosvetového rebríčka Top Driver Award priniesli 50 bodov čo ho posunulo na 4. miesto spomedzi 115 pretekárov. GRATULUJEME! Je to zatiaľ najlepšie dosiahnuté umiestnenie v svetovom meradle v histórii záprahového športu na Slovensku.

Miroslav Matúška má vo svojom A tíme štyri lipicanské kone, tri kobyly Favory XII-6, Neapollitano XI-45, Siglavy XIII-21 Marea a jedného žrebca Favory XII-8. Všetky kone sú z chovu Národného žrebčína v Topoľčiankach. Stálymi výkonmi dokazujú svoju kvalitu a  športovú využiteľnosť  na svetovej úrovni. Obratnosť, rýchlosť ale aj fyzická a psychická odolnosť sú neodmysliteľné schopnosti koní do vrcholového športu.  Kone z Národného žrebčína týmito vlastnosťami rozhodne disponujú. Veríme v úspešnú športovú sezónu aj v roku 2019.

Text: NŽT

Foto: NŽT, Šárka Weinhauerová

Author:

Národný riadiaci orgán jazdeckého športu v disciplínach : Skoky, Drezúra, Všestrannosť, Voltíž, Vytrvalosť, Záprahy, Pony a Reining

top