Slovenská jazdecká federácia | SJF

Medzinárodná jazdecká federácia FEI ruší všetky medzinárodné preteky v desiatich európskych krajinách do 28.3.2021

Medzinárodná jazdecká federácia zrušila s okamžitou platnosťou medzinárodné preteky v desiatich európskych krajinách do 28. marca 2021. Dôvodom je rýchly vývoj nákazy kmeňom neurologickej formy herpes vírusu EHV-1, ktorý sa rozšíril z Valencie.

Zo španielskeho areálu Centro Escuela de Saltos CES Valencia sa nákaza rozšírila herpes vírusu EHV-1  a už sú známe ohniská najmenej v troch ďalších európskych štátoch. Toto rozhodnutie platí pre všetky disciplíny FEI, ale aby sa zabránilo veľkému počtu koní súčasne odchádzajúcich z parkúrových sérií na Pyrenejskom polostrove, v Taliansku a v Belgicku, ktoré prebiehajú už niekoľko týždňov, budú môcť tieto konkrétne preteky pokračovať ako jednotlivé “športový bubliny” pod podmienkou , že do areálov nebude povolený vstup absolútne žiadnym novým koňom a nebudú v nich potvrdené žiadne pozitívne prípady EHV-1.

Parkúrové túry vo Vejer de la Frontera (ESP), vo Vilamoura (POR), v San Giovanni v Marignane (ITA) a Gorla Minore (ITA) budú mať zavedené prísne veterinárne protokoly a na miesta sa dostaví ďalší veterinárni delegáti FEI. Kone budú môcť tieto miesta opustiť len v prípade, ak dostane úradné zdravotné osvedčenia od miestnych veterinárnych úradov. Všetky kone opúšťajúce tieto miesta bez tejto dokumentácie budú zablokované v databáze FEI.

Usporiadatelia pretekov v španielskej Oliva Nova už v pondelok popoludní informovali FEI, že sa rozhodli zrušiť zvyšok plánovaných súťaží vo Mediterranean Equestrian Tour III. Organizátori medzinárodných súťaží v belgickom Opglabbeek takisto informovali FEI, že v marci zrušili svoje akcie. Niekoľko krajín, vrátane Francúzska, už zrušili všetky svoje akcie, aby sa minimalizoval prenos vírusu.

Rozhodnutie Medzinárodnej jazdeckej federácie, ktoré zahŕňa preteky vo Francúzsku, Španielsku, Portugalsku, Belgicku, Taliansku, Rakúsku, Poľsku, Holandsku, Nemecku a na Slovensku, bolo vydané v súlade so všeobecnými predpismi FEI Článok 112.3, ktorý stanovuje: Generálny sekretár je oprávnený zrušiť všetky súťaže a/alebo udalosti z kalendára, ak existujú oprávnené okolnosti týkajúce sa danej súťaže alebo udalosti.

“Nebolo to ľahké rozhodnutie zablokovať akcie v kontinentálnej Európe, najmä po narušení kalendára FEI spôsobenej pandémiou Covid-19,” uviedla generálna sekretárka FEI Sabrina Ibáñez. “Toto ohnisko EHV-1 je však pravdepodobne najzávažnejšie za mnoho desaťročí, aké sme v Európe mali. Naše rozhodnutie je založené na jasne identifikovaných epidemiologických rizikových faktoroch. Tento kmeň EHV-1 je obzvlášť agresívny a už spôsobil úmrtia koní a veľmi veľký počet závažných klinických prípadov. Musíme udržať naše kone v bezpečí. Sme si tiež vedomí, že veľké množstvo koní opustilo dejisko pretekov v španielskej Valencii bez potrebných zdravotných osvedčení, čo znamená, že mali neznámy zdravotný stav. Niektoré kone už boli chorí a riziko prenosu z týchto koní je veľkým problémom, “pokračuje Sabrina Ibáñez.

Zrušenie jazdeckých podujatí v kontinentálnej Európe, s výnimkou prebiehajúcich parkúrových akcií na Pyrenejskom polostrove a v Taliansku, obmedzujú počet koní cestujúcich do zahraničia, čím sa znižuje pravdepodobnosť prenosu tohto veľmi vážneho vírusu do ďalších oblastí.

“Dôrazne tiež odporúčame, aby dotknuté členské federácie tiež zrušili svoje národné podujatia. Sme si veľmi dobre vedomí toho, že toto je veľmi stresujúce a zúfalé obdobie, aj preto, že niektorí jazdci môžu mať komplikácie pri snahe splniť si minimálne kvalifikačné požiadavky (Mers) alebo potvrdzujúce výsledky pre účasť na olympijských hrách v Tokiu, ale hľadáme spôsoby, ako tieto komplikácie zmierniť a pomôcť jazdcom a koňom. FEI si je vedomá toho, že niektorí športovci už dorazili na miesto konania pretekov alebo sú na ceste a bude kontaktovať všetkých dotknutých športovcov, ktorí sa prihlásili na preteky od tejto chvíle do 28. marca 2021, “dodala generálna sekretárka FEI.

Slovenská jazdecká federácia úzko komunikuje so štátnou veterinárnou správou, organizátormi pretekov nahlásených na marec 2021, ako aj jazdeckým areálom, ktorého kone sa pretekov v španielskej Valencii zúčastnili. Boli prijaté potrebné epidemiologické opatrenia, naďalej situáciu podrobne monitorujeme.

O ďalších krokoch budeme včas informovať.

Author:

Národný riadiaci orgán jazdeckého športu v disciplínach : Skoky, Drezúra, Všestrannosť, Voltíž, Vytrvalosť, Záprahy, Pony a Reining

top