Slovenská jazdecká federácia | SJF

MSR v skoku na koni 2021 družstvá, amatéri, mladé kone, ženy a seniori

Počas druhého septembrového víkendu sa konali v areáli X-BIONIC® Sphere v Šamoríne Otvorené majstrovstvá Slovenskej republiky v parkúrovom skákaní, ktoré organizoval aj tento rok Róbert Pál. Majstrovské súťaže sa týkali kategórií družstvá, amatéri, mladé kone, ženy a seniori. Novým seniorským majstrom Slovenska pre rok 2021 sa stal Tomáš Kuchár, reprezentujúci TJ Slávia STU Bratislava.

V nedeľu sa konalo finále trojkolovej súťaže v kategórii A na výške prekážok do 150 centimetrov, ktoré Tomáš Kuchár dokončil bez trestných bodov v druhom najrýchlejšom čase. Andrej Hollý s Chellano Lady  sa umiestnil na druhom mieste s rozdielom len pol bodu. Bronzovú medailu vybojoval Radovan Šillo a Leonardo van’t Heike. 

Novou majsterkou v kategórii amatéri sa stala Katarína Višňovská s Hella V, reprezentujúca JK TJ Slávia STU Bratislava, medzi ženami zvíťazila Dominika Gaalová s koňom Senjor Catello z jazdeckého klubu Saffron Bratislava, šesťročným majstrom Slovenska sa stal Pericles Optimus v sedle s Martinom Bulíkom z BK Dunaj Bratislava a medzi sedem a osemročnými koňmi boli neporaziteľní Dawson DH Z a Peter Kopecký za LaRoc Horses Stupava.

Katarína Brhlová, Natália Veršovská, Bronislav Chudyba a Radovan Šillo zvíťazili ako západoslovenská oblasť v kategórii družstvá. Bratislavská oblasť I v zložení Veronika Bayerová, Lara Nathalie Thüler a Kristína Packová získali zlaté medaile v družstvách amatérov.

Aký je to pocit byť majstrom Slovenska nám objasní Tomáš Kuchár v krátkom rozhovore a prezradí aj vzťah ku koňovi Leonardo van de Leeuwerk, s ktorým sa mu titul podarilo získať.

V prvom rade ti srdečne gratulujeme, Tomáš! Pociťoval si pred finálovým parkúrom stres, keď si videl, že Andrej Hollý dokončil parkúr bez chyby a rýchlo?

Áno, Andrej ma svojim výkonom určite dostal pod tlak, takže musím priznať, že stres som mal, predsa len sa jednalo o majstrovstvá Slovenska. Dianie som sledoval z ,,prvého radu‘‘, boli sme spolu v parkúre, sledoval som to celé z bezprostrednej blízkosti, každým skokom moje napätie stúpalo. Akonáhle mi však zazvonil zvonček na štart, všetko to zo mňa opadlo a povedal som si, že tento deň je náš a ideme do toho. Chvála Bohu, aj to tak vyšlo.

Po prvýkrát si sa stal majstrom Slovenska, aj keď v roku 2016 a 2019 ti zlato ušlo len o jedno miesto, s koňmi Cupido a Elasko Hero si získal striebornú majstrovskú medailu. Aký to bol pocit, keď si dokončil parkúr a uvedomil si, že tento rok to už naozaj vyšlo?

Pocit bol neopísateľný, aj teraz, keď na to spätne spomínam, mám po celom tele husiu kožu. Išlo o súhru viacerých okolností. Atmosféra v Šamoríne bola neuveriteľná, taktiež sme sa po dlhej dobe okrem Patrika Majhera stretli ako špička jazdcov, o to viac to bolo náročnejšie a veľmi si tento úspech vážim. Konečne boli prítomní aj diváci, taktiež moja rodina, rodičia, majitelia koní, kamaráti, ktorí tomu celému dodali neopísateľnú energiu. Pocity mám z tohto zážitku dodnes úžasné.

Od roku 2018 je dnes desaťročný Leonardo van de Leeuwerk členom tvojho tímu, predpokladal si, že by si sa práve s týmto koňom mohol stať majstrom Slovenska?

Lea jazdím už štvrtý rok a musím priznať, že to vôbec nebola jednoduchá cesta dostať sa až sem, k majstrovskému titulu. Leo nepatrí medzi jednoduché kone na jazdenie, ale má ohromnú schopnosť, je neskutočne opatrný a nechce robiť žiadne chyby. Tieto kvality vo mne budovali nádej a vieru, že práve s ním by som to mohol dokázať. Ak mám byť úprimný, ešte minulý rok by som na neho nevsadil, ale tento rok ukázal svoju kvalitu. Celú sezónu je vo výbornej forme. Vo svetovom pohári v Olomouci, ktorý sa skákal na stošesťdesiatich centimetroch dokončil parkúr s jednou chybou na predposlednom skoku. To bol jeden z jeho prvých dych vyrážajúcich výkonov. Svoju formu potvrdil v Šamoríne, keď tiež skákal tri hviezdy svetového pohára s dvomi ľahkými chybami v poslednom dvojskoku, aj keď parkúr bol asi jeden z najťažších, aké som ja kedy v živote jazdil. Po týchto parkúroch sme získali obaja sebavedomie a upevnili svoj vzťah. Počas majstrovstiev ma každý deň viac a viac presviedčal o tom, že by sme sa mohli stať víťazmi.

Čo vás ešte túto sezónu s Leonardom čaká?

Vyvrcholením sezóny, takzvanou ,,čerešničkou na torte‘‘ za veľmi úspešnou sezónou, ktorú sme tento rok absolvovali, bude podujatie Longines Global Champions Tour, ktoré sa uskutoční v Šamoríne, v hale. Tieto preteky sú na úrovni piatich hviezd, kde by sme sa mali s Leom zúčastniť tej najvyššej súťaže medzi absolútnou svetovou špičkou. Jedná sa o posledné dve kolá pred Super Final, ktoré sa uskutoční v Prahe. Po týchto pretekoch si zaslúžime obaja zimnú pauzu.

Tomáš ešte na záver rozhovoru dodal: ,,Musím sa poďakovať všetkým okolo mňa. Nejde o individuálny úspech, ale je to výsledok spolupráce viacerých ľudí, celého tímu, ktorí mi pomáhajú. Majiteľom a rodine ďakujem za trpezlivosť, otcovi za všetky cenné rady, ošetrovateľke Kači za pomoc, taktiež Terke, Malvínke, Niki, Katke… Ďakujem naozaj všetkým mojim zverencom. Nepovažujem tento úspech za osobný výsledok, je to celé vďaka práci nás všetkých. Chcel by som sa poďakovať aj celému organizačnému tímu v Šamoríne, usporiadateľom, bufetárom, ktorí dodávajú celému podujatiu super atmosféru.‘‘ zakončil s úsmevom na tvári.

text: Lujza Černušková

Tomáš Kuchár

foto: Lucia Grancová photography

Author:

Národný riadiaci orgán jazdeckého športu v disciplínach : Skoky, Drezúra, Všestrannosť, Voltíž, Vytrvalosť, Záprahy, Pony a Reining

top