Dňa 28. mája 2024 sa v Nitre koná Valné zhromaždenie SJF
Späť

Ömer Karaevli zvíťazil v súťaži CSI4* Energochemica Grand Prix počas druhého týždňa X-BIONIC SUMMER TOUR

ŠAMORÍN, SLOVENSKO – Bol to absolútne bezchybný výkon pre tureckého jazdca Ömera Karaevliho, ktorý ho v nedeľu 18. júla priviedol k víťazstvu v súťaži CSI4* Energochemica Grand Prix, z ktorej si odniesol zaslúženú výhru vo výške 39.300 €.

Iba najlepších 13 jazdcov sa zúčastnilo druhého kola,kde sa olympijský jazdec a 14-ročná kobyla Roso Au Crosnier stali najrýchlejšoudvojicou ktorá úspešne ukončila obe kolá bez trestných bodov.

Pravidelný účastník X-BIONIC SUMMER TOUR, ÖmerKaraevli dosiahol nedeľňajšou výhrou svoje prvé víťazstvo v  CSI4* Grand Prix v Šamoríne. „Je topiaty krát čo tu súťažím,“ povedal nadšený Karaevli po súťaži. „Bol som tu napretekoch už aj minulé roky, takže areál veľmi dobre poznám. Som naozaj šťastný,že tu môžem byť.“

Päťdesiatim štartujúcim jazdcom dal kurz navrhnutý talianskym dizajnérom Ulianom Vezzanim naozaj zabrať a aj preto sa iba piatim jazdcom z 13 postupujúcich podarilo dostať do druhého kola bez trestných bodov.

Filippo Marco Bologni sa v sedle koňa SedikMilano Quilazio stal prvým jazdcom, ktorý druhé, sedem prekážkové kolo ukončilbez trestných bodov s časom 48,30 sekúnd.

Ďalší na rade boli turecký jazdec a kôň Roso AuCrosnier, ktorí svojou svižnosťou a rýchlosťou získali viac ako 6sekundový náskok pred Bolognim. Neskôr si 26 ročný Andrés Azcarragaz Mexika a jeho 12-ročný žrebec Contedros pripísali čas 42,54 sekúnd,ktorý im zabezpečil druhé miesto v súťaži a tým sa dostal talianskyjazdec Filippo Marco Bologni na tretie miesto.

Výhra v tejto súťaži je pre 41 ročného Karaevliho a jeho najlepšieho koňa Roso Au Crosnier prvou veľkou výhrou tejto sezóny. „Prišiel som si pripraviť kone na Longines FEI European Championship v Rotterdame, ktoré sa budú konať na konci augusta, takže toto bola výborná príležitosť,” povedal Karaevli.

Tento týždeň sa konala počas podujatia X-BIONIC® Summer Tour tiež premiéra športovej disciplíny záprahov, kde šampión Svetového Pohára FEI Bram Chardon opäť dokázal, že je neporaziteľný. Zdalo sa, ako keby holandský jazdec preletel Farrier’s Arénou v záprahu 4 koní, s ktorými dosiahol už tri výhry.

Publikum očarili najlepšie štvorzáprahové tímy sveta,medzi nimi Glenn Geerts z Belgicka, americký viacnásobný šampión Chester Weber,otec a syn Dobrovitzovci z Maďarska, a nemecký Georg von Stein. Všetciukázali rýchlu jazdu na svetovej úrovni v kombinovanom maratóne, ktorý bol navrhnutýWolfgangom Asendorfom.

Víťaz Bram Chardon prehovoril v mene všetkých súťažiacich záprahových tímov: „Bolo nám cťou a výnimočnou skúsenosťou tu byť, a sme radi, že sme mohli predstaviť štvorzáprahový šport v top podmienkach tohto jedinečného miesta, akým je rezort x-bionic® sphere v Šamoríne.“

zdroj textu a foto: X-Bionic sphere