Slovenská jazdecká federácia | SJF

Tomáš Kuchár s Leonardom van de Leeuwerk obhájili titul Majstrov Slovenska v skoku na koni!

Počas posledného augustového víkendu hostil areál x-bionic® sphere v Šamoríne pod záštitou Riders and Dreams otvorené Majstrovstvá Slovenska v parkúrovom skákaní až pre sedem skokových kategórií.

Majstrom Slovenska v kategórii A sa rovnako ako minulý rok, stal Tomáš Kuchár s koňom Leonardo van de Leeuwerk.

Na počesť obhájenia titulu z roku 2021 sme ho oslovili na krátky rozhovor:

O Leonardovi sme sa takto pred rokom rozprávali z dôvodu, že ste spoločne vybojovali titul Majstrov Slovenska v A kategórii. Dnes sa o ňom budeme rozprávať znova. Aký je to pocit?

Po minulom roku som odchádzal na Majstrovstvá Slovenska so skromným pocitom, že by sa tento titul teoreticky dal obhájiť, aj keď úprimne povedané, Leo nemal túto sezónu veľmi úspešnú. Myslím si, že mu oddych od pretekov počas sezóny veľmi prospel. Viackrát som spomínal, že vyhrať majstrovstvá je veľmi ťažké ale potvrdiť tento úspech je ešte ťažšie. O to väčšiu eufóriu som prežíval, že sa nám tento úspech podarilo zopakovať.

Obhájiť titul Majstra Slovenska s rovnakým koňom sa nepodarí každému a samozrejme, je to obrovský úspech. Považuješ Leonarda za svojho životného koňa?

Áno, Lea považujem za jedného zo svojich životných koní. Podľa úspešnosti na majstrovstvách patrí nielen medzi moje najlepšie kone, ale vo všeobecnosti sa viacerým koňom nepodarilo obhájiť titul dva roky po sebe, takže áno, vďačím mu za veľa pekných výsledkov a som rád, že môžeme tvoriť jazdeckú dvojicu. 

Čím je špecifický Leonardov tréningový plán?

Leo je sám o sebe špecifický kôň, takže presne taký tréningový plán aj potrebuje (smiech). Patrí medzi veľmi opatrné kone, chyby na prekážkach robiť nechce. Na tréningu sa zameriavam na jeho uvoľnenie, ľahkú jazditeľnosť, kondíciu a najmä mi ide o to, aby sa dobre cítil. Keď má kôň ako Leo dosť sily a energie, nemá problém absolútne s ničím.

Dvanásťročný Elasko Hero podáva túto sezónu veľmi dobré výsledky, po prvom kole seniorskej kategórie sa umiestnil hneď za Leonardom. Nemal si pocit, že tento rok by si mohol získať titul práve s ním?

Áno, je pravda, že Elasko Hero, nami prezývaný Oslík, podával tento rok úžasné výkony a v mojom tíme sme dokonca stávkovali, že ktorý kôň tento rok vyhrá majstrovstvá. Nakoniec sa potvrdil môj tip a vyhral Leo (smiech). Oba kone skákali celé preteky famózne, aj s “Oslíkovým” výkonom počas majstrovstiev som bol samozrejme, spokojný. Leo potvrdil svoju kvalitu v tom, že ako jediný zo všetkých koní nechyboval ani jedenkrát. 

Po sedemnástich rokoch si sa so svojim tímom presťahoval zo Slávie STU do areálu rodiny Folkmerovcov, ktorý sa nachádza v Stupave. Ako hodnotíš túto zmenu?

Sedemnásť rokov je naozaj dlhá doba, viac ako pol môjho života som prežil práve na Slávii a spája sa mi s týmto miestom mnoho krásnych spomienok, ako napríklad Grand Prix Bratislava. Popri pánovi Andrejovi Glatzovi som tam zažil viacero životných momentov, na ktoré budem vždy rád spomínať. Prišiel však čas posunúť sa ďalej, prijať zmenu a dnes tento presun, aj keď po krátkej chvíli, hodnotím ako veľmi pozitívny. Areál sa nachádza na krásnom mieste, v prírode s viacerými druhmi zvierat, ktoré nás na vychádzkach sprevádzajú denne. Úprimne si myslím, že kôň, aj keď je športový, patrí do prostredia obklopeného prírodou. Keby sa opýtam mojich koní, či sa im Stupava páči, určite by súhlasili, pôsobia veľmi spokojne a šťastne.

Ďakujeme za rozhovor a želáme Tomášovi veľa úspechov do budúcna!

rozhovor: Lujza Černušková, Tomáš Kuchár

foto: LuciaGrancovaPhotography

Author:

Národný riadiaci orgán jazdeckého športu v disciplínach : Skoky, Drezúra, Všestrannosť, Voltíž, Vytrvalosť, Záprahy, Pony a Reining

SJF

ŠTRUKTÚRA SJF
OBLASTI
DOKUMENTY
EVIDENCIA
KARIÉRA KOŇA A JAZDCA
ARCHÍV
NA STIAHNUTIE
ÁKON O ŠPORTE
PARTNERI SJF
O NÁS

DISCIPLÍNY

SKOKY
DREZÚRA
VŠESTRANNOSŤ
VYTRVALOSŤ
VOLTÍŽ
ZÁPRAHY
REINING
PONY

SÚŤAŽE

KALENDÁR

VZDELÁVANIE

SZVJ
TRÉNER
ROZHODCOVIA
STEWARDI
STAVITELIA PARKÚROV
VETERINÁRI
TECHNICKÍ DELEGÁTI
E-LEARNING

PROJEKTY

KONCEPCIA ROZVOJA
MLÁDEŽ
HYPOCENTRÁ
2% Z DANÍ
NÁRODNÉ ŠPORTOVÉ CENTRÁ - NŠC

Rýchly kontakt SJF

Junácka 6, 832 80 Bratislava, Slovenská republika

Sme členmi :

FEI   EEF    SOV IGEQ

Dotácia SJF

top