Slovenská jazdecká federácia | SJF

Longines FEI Majstrovstvá sveta vo vytrvalostnom jazdení 2016

Areál x-bionic® sphere v Šamoríne pripomínal počas konania sobotňajších Longines FEI majstrovstiev sveta vo vytrvalostnom jazdení tak trochu piatkový bratislavský summit lídrov európskych krajín. Vládna ochranka bola v permanencii, keďže medzi účastníkmi a návštevníkmi bolo hneď niekoľko čelných predstaviteľov z arabských krajín. Celkovo sa v sobotu o 6:00 ráno na štart pod dunajskou hrádzou postavilo 133 jazdcov a koní zo 45 krajín a piatich kontinentov. Svoje tímy v súťaži družstiev malo nakoniec 23 krajín. Slovensko reprezentovala pätica jazdcov z JK Napoli Šamorín. V štartovom poli nechýbali najúspešnejší jazdci či tímy zo Svetových jazdeckých hier 2014 v Normandii. Medzi hlavných favoritov patrili najmä jazdci zo Spojených arabských emirátov, Španielska, Bahrajnu a Francúzska.

Na jazdcov a ich kone čakalo pre vytrvalostnú disciplínu pomerne priaznivé počasie, keď počas celého dňa sa teplota pohybovala od 20 do 25 stupňov. Bolo striedavo pod oblakmi a súťažiacich miestami pokropili prehánky. Okolo poludnia sa nad Šamorínom ukázalo aj slnko a vytrvalo fúkajúci premenlivý vietor na chvíľu ustal.

Hneď od úvodu sa v čele pretekov vytvorila silná skupina viac než dvadsať jazdcov, ktorí dali jasne najavo, s akými plánmi prišli do Šamorína. Po absolvovaní 18km na obrátke za bratislavským Slovnaftom už mala táto skupina jazdiaca v tom čase rýchlosťou okolo 27km/hod náskok takmer sedem minút pred druhou podobne početnou skupinou. Rýchlosťou okolo 20km/hod a so stratou približne 14 minút na vedúcu skupinu prechádzala najvzdialenejším bodom na trati aj skupina so štvoricou slovenských jazdkýň v zložení Petra Hubačová s valachom Ocaz, Lucia Supeková s valachom Aquiles, Michaela Supeková s kobylou Sagvar de Garbi a Simona Zelmanová s kobylou Ras Antorcha. Líder slovenského tímu Mário Hoffmann s valachom Sonic de Vilaformiu bol od úvodu súčasťou vedúcej skupiny, no po páde mierne zaostal a do cieľa prvého kola dlhého 40 km prišiel osamotene ako dvadsiaty druhý. Do druhého kola s dĺžkou 35 km vyrážal so stratou viac ako 9 minút na čelo pretekov, ktoré v tom čase tvorili najmä jazdci zo Spojených arabských emirátov na čele s obhajcom titulu šejkom Hamdanom bin Mohamed Al Maktoum na koni Ramaah, šejkom Rashidom Dalmook Al Maktoum na kobyle Ajayeb a španielski jazdci v čele s dvojnásobnou svetovou šampiónkou Mariou Alvarez Ponton. Pri prejazde lužnými lesmi v prvom kole sa tempo trochu zmiernilo a výsledná rýchlosť vedúcich jazdcov po úvodnom kole bola necelých 24 km/hod. Naša Simona Zelmanová (18,850 km/hod) sa do druhého kola vydala na 82. mieste, Lucia Supeková bola 86., Petra Hubačová 90. a Michaela Supeková 97. Po prvom kole sa súťaž predčasne skončila pre 13 koní a jazdcov.

Trať druhého kola viedla opačným smerom na Báč a potom po poľných cestách cez polia a vinohrady v okolí Šamorína. Niekoľkokrát križovala frekventované cesty a súčasťou bol aj divácky atraktívny prejazd mestským parkom v Šamoríne. Vedúca skupina 20 jazdcov sa potrhala. Na čele hlavnej 11-člennej skupiny, ktorá držala tempo tesne pod 24km/hod, boli šejk Hamdan, šejk Rashid a Jaume Punti Dachs. Ďalšie skupinky strácali od 2 do 5 minút. So stratou 10 minút do cieľa druhého kola dorazil aj Mário Hoffmann. Pre pretrvávajúce problémy po páde v prvom kole sa však rozhodol z pretekov odstúpiť z priebežnej 18.priečky. Po druhom kole predčasne v súťaži skončilo až 17 jazdcov a medzi nimi aj jedna zo spolu favoritov – Maria Alvarez Ponton. Do ďalšieho kola sa pre krívanie svojich koní nedostali ani Lucia Supeková a jej dcéra Michaela.

V treťom kole vedúca skupina mierne zrýchlila a počet jazdcov, ktorí ju tvorili, klesol na sedem. Až štvornásobné zastúpenie v tejto skupine mali Spojené arabské emiráty, dvaja jazdci boli z Bahrajnu a jeden z Uruguaja. Stupňované tempo však neustál bahrajnský kôň Ali Abdulla Busafara a skončil pre metabolické problémy vo veterinárnej kontrole. Do predposledného kola sa nedostalo aj ďalších 23 jazdcov a ich koní, medzi nimi aj Simona Zelmanová. Petra Hubačová s Ocazom sa posunula už na priebežné 67.miesto.

Po 110 absolvovaných kilometroch v štvrtom kole dlhom 30km vedúce sexteto spomalilo. Päť kilometrov pred cieľom došlo k fatálnemu poraneniu pravej prednej nohy kobyly Ajayeb v popredí jazdiaceho šejka Rashida Dalmook Al Maktoum, problémy pred vstupom do veteriny mali aj ďalšie kone z vedúcej skupiny. Do záverečného kola pre krívanie koňa neodštartoval už ani šejk Hamdan bin Mohamed Al Maktoum. Do prvej sedmičky sa prepracovali Jaume Punti Dachs a Angel Soy Coll zo Španielska a šejk Nasser bin Hamad al Khalifa z Bahrajnu. Pred štartom do posledného kola v súťaži predčasne skončilo až 27 koní.

Ako prvý sa na záverečných 20km vydal Uruguajčan Jonatan Iriarte Rivera s náskokom jednej minúty a 38 sekúnd. Na druhom mieste jazdiaci Ahmed Saif Al Mozroui sa vydal na stíhaciu jazdu a na otočke pri obci Kyselica stiahol jeho náskok o pol minúty. Jeho vysokému tempu (29,46 km/hod) uruguajský jazdec a jeho z posledných síl cválajúca kobylka LG Muneerah neodolali. Ahmed Saif Al Mozroui s koňom Nopoli del Ma dorazil nakoniec po 160km do cieľa pretekov ako prvý s pohodlným náskokom viac ako štyroch minút. Uruguajčan so svojou kobylou, evidentne veľmi vyčerpanou, prešiel cieľom druhý, minútu a pol pred ďalšou dvojicou, ktorá bojovala v strhujúcom finiši o bronzovú medailu. Na treťom mieste o jedinú sekundu pred súperom preťal cieľovú čiaru Ghanim Abdulla Al Marri zo Spojených arabských emirátov s koňom Quran el Ulm. Nepopulárnu štvrtú priečku v cieli obsadil aktuálny Majster Európy Jaume Punti Dachs na koni Twyst Maison Blanche.

Zostávalo už len absolvovať záverečnú veterinárnu kontrolu. Najskôr bol pre krívanie eliminovaný prvý kôň v cieli, bezprostredne po tom aj druhý a keď pre metabolické problémy neprešiel veterinárnou kontrolou ani tretí kôň v cieli, titul Majstra sveta pre rok 2016 a zlatú medailu získal Jaume Punti Dachs, priemernou rýchlosťou 23,605 km/hod. ,,Je to veľmi emotívne. Mám mladého koňa, no na trati sa mu výborne darilo. Teším sa, že to tak dobre zvládol. Víťazstvo určite venujem mojej manželke a rodine, ktorí ma podporujú. Tiež je úžasné, že sme ako tím skončili na prvom mieste,“ povedal úradujúci majster sveta.Druhé miesto po zdrvujúcom finiši (najrýchlejší na posledných 20km) obsadil s odstupom 50 sekúnd jeho tímový kolega Alex Luque Moral na koni Calandria PH. Bronzovú priečku obsadil šejk Nasser bin Hamad Al Khalifa z Bahrajnu na koniWaterlea Dawn Treader so stratou 3 minúty a 5 sekúnd na víťaza. V súťaži družstiev obhájilo prvenstvo zo Svetových jazdeckých hier 2014 a titul Majstra sveta získalo Španielsko (Jaume Punti Dachs, Alex Luque Moral a Angel Soy Coll) s náskokom takmer troch hodín pred Francúzskom. Tretie Holandsko zaostalo za strieborným stupienkom iba tesne o necelých sedem minút. Spomedzi najlepších v cieli vybrala veterinárna komisia za víťaza Ceny kondície kobylu Calandria PH španielskeho jazdca Alexa Luque Moral. Náročnú súťaž úspešne dokončilo iba 47 jazdcov a koní (33,85%). Zo slovenského tímu bola v cieli ako jediná kvalifikovaná na 39.mieste Petra Hubačová na koni Ocaz, s priemernou rýchlosťou 17,203 km/hod. „Som nesmierne šťastná. Je to pre mňa a pre Ocaza obrovský úspech. Ani na chvíľu som nepochybovala o tom, že to spolu zvládneme. Bolo to nesmierne náročné, no vynaložené úsilie stálo za to. Ocaz je najlepší kôň na svete, som na neho nesmierne hrdá,“ povedala Petra Hubačová.

zdroj : xbionicsphere.com

Author:

Národný riadiaci orgán jazdeckého športu v disciplínach : Skoky, Drezúra, Všestrannosť, Voltíž, Vytrvalosť, Záprahy, Pony a Reining

SJF

ŠTRUKTÚRA SJF
OBLASTI
DOKUMENTY
EVIDENCIA
KARIÉRA KOŇA A JAZDCA
ARCHÍV
NA STIAHNUTIE
ÁKON O ŠPORTE
PARTNERI SJF
O NÁS

DISCIPLÍNY

SKOKY
DREZÚRA
VŠESTRANNOSŤ
VYTRVALOSŤ
VOLTÍŽ
ZÁPRAHY
REINING
PONY

SÚŤAŽE

KALENDÁR

VZDELÁVANIE

SZVJ
TRÉNER
ROZHODCOVIA
STEWARDI
STAVITELIA PARKÚROV
VETERINÁRI
TECHNICKÍ DELEGÁTI
E-LEARNING

PROJEKTY

KONCEPCIA ROZVOJA
MLÁDEŽ
HYPOCENTRÁ
2% Z DANÍ
NÁRODNÉ ŠPORTOVÉ CENTRÁ - NŠC

Rýchly kontakt SJF

Junácka 6, 832 80 Bratislava, Slovenská republika

Sme členmi :

FEI   EEF    SOV IGEQ

Dotácia SJF

top