Slovenská jazdecká federácia | SJF

Majstrovský hattrick Tomáša Kuchára na MSR 2023 v skoku na koni

Tomáš Kuchár má majstrovský hattrick! “Elasko je môj zázrak”, povedal o svojom koni.
Tri roky po sebe nezískal titul majstra Slovenska v parkúrovom skákaní na najvyššej úrovni nikto iný, ako Tomáš Kuchár. Tohtoročné víťazstvo je pre neho o to cennejšie, že sa v priebehu sezóny stretával so zranením, kvôli ktorému mal neplánovanú pauzu.

MSR v skoku na koni prebiehalo od 24. do 27. augusta v Šamoríne, kde nastúpilo celkom trinásť dvojíc. Šampión roku 2021 a 2022 Tomáš Kuchár sa hneď v úvodnom kole, ktoré bolo hodnotené ako skákanie na čas, dostal do vedenia, ktoré si udržal až do úplného konca, pretože ani v ďalších dvoch častiach nechyboval.

„V každom prípade je to pre mňa obrovský úspech, pretože získať majstrovský titul tri roky po sebe sa nepodarí každý deň. Som nesmierne šťastný, že sa mi to podarilo, ale musím pripomenúť, že je to výsledok celého tímu – partie ľudí, ktorých to baví a majú tento šport radi,“ konštatoval Tomáš Kuchár. Pripomenul tiež, že majiteľ jeho koňa Elasko Hero Andrej Glatz, má majstrovských titulov niekoľkonásobne viac, ale v novodobej histórii Slovenska je bezpochyby jediný, kto vybojoval takzvaný hattrick. „Andrej Hollý má tiež tri tituly, ale rozložené do viacerých rokov, nebolo to trikrát po sebe.“

Najväčším konkurentom pre Tomáša Kuchára bol Radovan Šillo na koni Quadrosson ASK. Ten po prvom kole strácal na lídra 1,5 bodu a rovnaký rozdiel mal aj po kole druhom. „Bolo super, že sme sa dostali rovno do čela v prvom kole, keď mi jazda vyšla úplne podľa predstáv. Kôň skákal fenomenálne, rovnako ako celú tohtoročnú sezónu. V druhom kole som už cítil, že náročnosť parkúru je vyššia a jedna chyba by znamenala prepad v priebežnom poradí. Elasko mi však opäť veľmi pomohol a obhájili sme vedúcu pozíciu. Do finále sme postupovali ešte s väčším tlakom, pretože Radovan Šillo s Quadrossonom ASK podával tiež fantastické výkony. Určite to je momentálne najlepší kôň na Slovensku, ale bohužiaľ mal smolu, že v treťom kole chyboval na poslednom skoku, čím mi situáciu veľmi uľahčil. Do kolbiska som teda vstupoval s tým, že si môžem dovoliť jednu chybu. To bola určitá úľava, hoci všetci vieme, že na parkúre vysokom 150 centimetrov jedna aj dve chyby prídu veľmi ľahko. Ako som prešiel cez trojskok, tak som si oddýchol a od vody som si začal jazdu naozaj užívať, pretože som tušil, že si ideme po víťazstvo,“ vysvetlil priebeh napínavých pretekov Tomáš Kuchár.

Radovan Šillo sa tak musel uspokojiť s druhým miestom. Tretí bol Bronislav Chudyba v sedle Statis Conti a na štvrtej priečke skončil Dávid Horváth, ktorému na koni U2 Westleven Z nevyšla predovšetkým druhá časť, v ktorej inkasoval desať bodov. V závere si však spravil chuť čistou jazdou, čo sa nikomu ďalšiemu okrem neho a víťaza nepodarilo.

„Elasko Hero je môj zázrak. Toho nám zoslalo samo nebo. S pánom Glatzom sme ho kúpili do tímu, keď mal šesť rokov. Dnes má trinásť, takže dvojicu tvoríme už sedem rokov. Je to malý kôň s veľkým srdcom. Síce nemá také enormné schopnosti, ale vynahradzuje to práve svojim duchom a srdcom. Aj vďaka dobrému tréningu a príprave sa dostal na najvyššiu úroveň, ktorá sa dá na Slovensku skákať. Z toho plynie aj skutočnosť, že sme boli tento rok zaradení do reprezentácie,“ pripomína Kuchár, ktorý mal podiel na úspešnom vstupe do série EEF Longines Pohára národov.

„Úspešne sme sa zúčastnili v Mannheime prvého kola európskej ligy Nations Cupu, ale potom som sa nešťastne zranil a nemohol som preto štartovať v domácom kole tejto prestížnej súťaže, ktorá sa konala na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Hneď prvými pretekmi po zdravotnej pauze bola olympijská kvalifikácia v Prahe, kde som bol v tíme náhradník. Elasko skákal tri parkúry 145, 150 a 150 centimetrov, v ktorých mal jednu – dve chyby. Ale na to, že to bolo po dlhšej prestávke, to boli super výsledky a ukázalo sa, že to bol výborný tréning pred majstrovstvami Slovenska. Opäť potvrdil, že má top formu a už sa veľmi teším, že sezónu zakončíme o dva týždne pri finále EEF Longines Pohára národov vo Varšave. Urobíme všetko preto, aby sme opäť dobre reprezentovali Slovensko,“ dodal Tomáš Kuchár.

Foto: Ema Martinec

Text: Josef Malinovský

Video: prenos Slovenská jazdecká federácia, video Daniel Ouzký

Author:

Národný riadiaci orgán jazdeckého športu v disciplínach : Skoky, Drezúra, Všestrannosť, Voltíž, Vytrvalosť, Záprahy, Pony a Reining

SJF

ŠTRUKTÚRA SJF
OBLASTI
DOKUMENTY
EVIDENCIA
KARIÉRA KOŇA A JAZDCA
ARCHÍV
NA STIAHNUTIE
ÁKON O ŠPORTE
PARTNERI SJF
O NÁS

DISCIPLÍNY

SKOKY
DREZÚRA
VŠESTRANNOSŤ
VYTRVALOSŤ
VOLTÍŽ
ZÁPRAHY
REINING
PONY

SÚŤAŽE

KALENDÁR

VZDELÁVANIE

SZVJ
TRÉNER
ROZHODCOVIA
STEWARDI
STAVITELIA PARKÚROV
VETERINÁRI
TECHNICKÍ DELEGÁTI
E-LEARNING

PROJEKTY

KONCEPCIA ROZVOJA
MLÁDEŽ
HYPOCENTRÁ
2% Z DANÍ
NÁRODNÉ ŠPORTOVÉ CENTRÁ - NŠC

Rýchly kontakt SJF

Junácka 6, 832 80 Bratislava, Slovenská republika

Sme členmi :

FEI   EEF    SOV IGEQ

Dotácia SJF

top